05.10.2023

Ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy w ostatnich 20 latach

Jak kształtowały się ceny mieszkań w warszawskich dzielnicach?

Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce, biorąc pod uwagę ceny mieszkań. Wynika to między innymi z nieustannie wyższego popytu na mieszkania wobec ciągle niebędącej w stanie zaspokoić go podaży. Do stolicy Polski każdego roku przyjeżdża bardzo dużo osób w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy i poprawienia warunków życia. Na przestrzeni ostatnich 2 dekad ceny 1 m2 mieszkania w poszczególnych dzielnicach Warszawy wzrosły ponad trzykrotnie, a w niektórych nawet czterokrotnie. Najwyższe ceny od zawsze były oferowane w rejonach zlokalizowanych najbliżej centrum miasta. W Śródmieściu niebawem zostanie przekroczona granica 20 000 PLN/m2, co z psychologicznego punktu widzenia będzie szczególnym wydarzeniem. Jak widzimy na poniższej tabeli, obecnie ceny w poszczególnych dzielnicach są mocno zróżnicowane, podczas gdy 20 lat temu nie rzucało się to w oczy tak jak teraz.

Źródło: Opracowanie własne na bazie danych prnews.pl oraz GUS.

 

Wraz ze wzrostem cen mieszkania zwiększają się wynagrodzenia, jednak ich dynamika wzrostu jest niższa. Sprawia to, że szansa na kupno mieszkania z każdym rokiem coraz bardziej oddala się od Warszawiaków, zwłaszcza w tych najpopularniejszych dzielnicach i to pomimo tego, że średnie wynagrodzenie w Warszawie jest zdecydowanie wyższe niż w innych częściach Polski. Zatem ile metrów kwadratowych mieszkania można kupić w poszczególnych dzielnicach za równowartość średniego rocznego, wynagrodzenia w Warszawie? Na poniższej tabeli możemy zobaczyć, że najlepiej pod tym kątem wygląda sytuacja w Ursusie, gdzie jest to ponad 9 m2, z kolei w najdroższym Śródmieściu ta sama kwota wystarcza na ponad 5 m2. Zarówno 10, jak i 20 lat temu liczba dostępnych metrów kwadratowych była większa, jednak na zakup własnego mieszkania za gotówkę trzeba było pracować przynajmniej kilka lat, a w porównaniu do obecnej sytuacji ten czas jeszcze się wydłużył.

 

Ile metrów kwadratowych mieszkania za roczne średnie wynagrodzenie brutto w Warszawie?

Źródło: Opracowanie własne na bazie danych prnews.pl oraz GUS.

 

Zakup mieszkania w Warszawie od zawsze był dużym wyzwaniem i wraz z biegiem lat sytuacja się nie poprawiła, a wręcz przeciwnie, napędzane dużym popytem ceny stają się coraz mniej osiągalne dla przeciętnie zarabiającego Warszawiaka. Problem z dostępnością gruntów pod budowę nowych mieszkań oraz spowolnienie gospodarki prawdopodobnie przyniosą pogorszenie się sytuacji w najbliższym czasie, przez co różnica pomiędzy wynagrodzeniami i cenami mieszkań jeszcze bardziej się pogłębi.

Więcej raportów

24.11.2023

Raport VEA – Rynek nieruchomości Warszawa Q3 2023

Uruchomiony na początku lipca rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” był najważniejszym wydarzeniem ubiegłego kwartału na rynku mieszkaniowym. Będący jego efektem duży wzrost popytu, przy jednocześnie ograniczonej podaży, spowodował dynamiczny wzrost cen. W największym stopniu zwiększyły się ceny na rynku pierwotnym, […]

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy

    VEA Nieruchomości

    ul. Nowy Świat 5/6

    00-496 Warszawa

    e-mail: biuro@vea.pl

    tel.: 22 623 85 95