VEA rynek nieruchomości warszawa raport analiza Q4 2021

07.03.2022

Raport VEA – Rynek nieruchomości Warszawa Q4 2021

Klienci często pytają nas: czemu ceny nieruchomości rosną? Kiedy kupować nieruchomości? Czy nieruchomości będą tanieć? W której dzielnicy opłaca się zainwestować? Jak inwestować w nieruchomości? Pytań jest bardzo wiele, tak samo jak informacji na rynku. Inwestor ma problem by wyselekcjonować prawdziwe dane, znaleźć wiarygodne źródło informacji i zyskać pełen obraz rynku warszawskiego. Dział Analiz VEA odpowiada na te potrzeby by warszawski inwestor miał w jednym miejscu pigułę informacyjną opisującą rynek mieszkaniowy w stolicy. Kolejny raz stworzyliśmy autorski raport – „Rynek nieruchomości Warszawa”.

Zestawienie jak zawsze przygotowaliśmy w oparciu o dostępne dane statystyczne, publiczne raporty oraz naszą własną aktywność. Specjalizacją naszej firmy jest rynek wtórny i to na nim głównie skupiliśmy naszą uwagę, przygotowując dla Państwa możliwie najbardziej przydatne informacje. Zadbaliśmy natomiast, by dla każdej opisywanej dzielnicy przedstawić również najważniejsze dane z rynku pierwotnego.

Ten kwartał był naprawdę ciekawy ze względu na działania Rady Polityki Pieniężnej, która wyrwała rynek z samozadowolenia. Olbrzymia inflacja i spowodowane nią wzrosty stóp procentowych wpłynęły na decyzje banków, przez co mamy do czynienia z wyraźnym pogorszeniem się zdolności kredytowej kupujących i spadkiem dynamiki udzielanych kredytów. To wszystko sprawiło, że po wyjątkowo mocnych, pandemicznych kwartałach popyt na mieszkania po raz pierwszy wyhamowuje. Jednocześnie koszty gruntów, budowa oraz materiały wykończeniowe mocno drożeją, co przy niskiej podaży skłania deweloperów do utrzymywania, a nawet podnoszenia wysokich cen sprzedaży na rynku pierwotnym, a to z kolei przekłada się również na rynek wtórny.

Przy prognozach cen mieszkań na 2022 r., analitycy szerokiego rynku często używają określenia „stabilizacja”, lecz powinniśmy mieć świadomość, że nowy rok zaczniemy od kontynuacji zawirowań i dynamicznych zmian w gospodarce. W naszym raporcie niezmiennie mogą Państwo dowiedzieć się, jak wyglądały obserwowane przez nas tendencje w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które pokrywamy naszą aktywnością i analizą.

Zapraszamy do pobrania raportu i życzymy udanej lektury.

Więcej raportów

24.11.2023

Raport VEA – Rynek nieruchomości Warszawa Q3 2023

Uruchomiony na początku lipca rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” był najważniejszym wydarzeniem ubiegłego kwartału na rynku mieszkaniowym. Będący jego efektem duży wzrost popytu, przy jednocześnie ograniczonej podaży, spowodował dynamiczny wzrost cen. W największym stopniu zwiększyły się ceny na rynku pierwotnym, […]

05.10.2023

Ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy w ostatnich 20 latach

Jak kształtowały się ceny mieszkań w warszawskich dzielnicach? Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce, biorąc pod uwagę ceny mieszkań. Wynika to między innymi z nieustannie wyższego popytu na mieszkania wobec ciągle niebędącej w stanie zaspokoić go podaży. Do stolicy Polski […]

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy

    VEA Nieruchomości

    ul. Nowy Świat 5/6

    00-496 Warszawa

    e-mail: biuro@vea.pl

    tel.: 22 623 85 95