04.11.2022

Samochód elektryczny vs benzynowy – porównanie kosztów jazdy

W obliczeniach założyliśmy, że zużycie energii przez samochód elektryczny wynosi 20 kWh/100 km, a zużycie benzyny to 8,0 l/100km. Założona średnia cena za prąd w gospodarstwie domowym to ~0,80 zł za 1 kWh (wrzesień 2022 – Kalkulatory Budowlane.pl), a na publicznych stacjach ładowania ~2,00 zł za 1 kWh.

 

Jak wynika z powyższego zestawienia przemieszczanie się samochodem elektrycznym, ładowanym w domu jest ponad trzykrotnie tańsze niż korzystanie z benzynowego odpowiednika. Również ładowanie samochodu w domu jest ponad 2 razy tańsze niż ładowanie na publicznych stacjach (ładowarki publiczne liczą sobie od 1,50 zł do 2,00 zł w zależności od mocy), lecz zajmuje znacznie więcej czasu.

Przewaga cenowa aut elektrycznych dotycząca kosztów jazdy jest niezaprzeczalna, jednak zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto wziąć pod uwagę między innymi cenę auta, jego zasięg, dostępność stacji ładujących oraz żywotność akumulatora i koszty napraw.

 

 

Więcej raportów

24.11.2023

Raport VEA – Rynek nieruchomości Warszawa Q3 2023

Uruchomiony na początku lipca rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” był najważniejszym wydarzeniem ubiegłego kwartału na rynku mieszkaniowym. Będący jego efektem duży wzrost popytu, przy jednocześnie ograniczonej podaży, spowodował dynamiczny wzrost cen. W największym stopniu zwiększyły się ceny na rynku pierwotnym, […]

05.10.2023

Ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy w ostatnich 20 latach

Jak kształtowały się ceny mieszkań w warszawskich dzielnicach? Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce, biorąc pod uwagę ceny mieszkań. Wynika to między innymi z nieustannie wyższego popytu na mieszkania wobec ciągle niebędącej w stanie zaspokoić go podaży. Do stolicy Polski […]

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy

    VEA Nieruchomości

    ul. Nowy Świat 5/6

    00-496 Warszawa

    e-mail: biuro@vea.pl

    tel.: 22 623 85 95